Connect with us

Haberler

GASTROFİZİKÇİLER DEVRİM PEŞİNDE

1760’lı yıllardan beri mevcut haliyle dolaşıyor, ancak kaşığın nasıl geliştirilebileceğini hiç düşündün mü?

Yayınlanma zamanı

-

Kaşık dünyanın en eski araç gereçlerinden biri. İcat edildiği 1760’dan beri yemeklerimiz kaşıkla yeniyor. Üstelik ilk icat edilen kaşık ile bugün kullandıklarımız arasında neredeyse hiç fark yok. Kaşık yemeklerimizi dökmeden yemek için mükemmel şekilde dizayn edilmiş bir ürün. Üstelik yeme hissini de yukarılara taşıyor. Bugünlerde bir gurup bilim adamı kendilerini daha iyi daha yüksek hazlı yemek nasıl yenir sorusuna adadı. Tasarım bilim ve psikolojiyi gıda sektöründe birleştiren bu dala gastrofizik deniyor. Gastrofizikçilere göre daha iyi bir yeme hissi yaratmak mümkün.  Tüm yiyecekleri ve kaşık tiplerini inceleyen gastrofizikçiler iyi kaşık adında bir tür geliştirdiler…

İyi kaşık çok basit bir temel prensibe dayanıyor.  Hedef elle yemek yeme hissine en yakın hissi elde etmek. İyi kaşık da bu deneyimi vadediyor. İyi kaşık bir kaşık ile yemek çubukları arasında bir ürün. Bilim adamları bu hisse ulaşmak için iyi kaşığın yanı sıra yeni yeme çubukları ve bir kâse geliştirdi. Yeni ürünleri deneyenlerin büyük kısmı bu ürünlerle yedikleri tüm yemeklerden daha fazla keyif aldıklarını, tüm yemeklerin yeni nesil ürünlerle daha lezzetli bir hale geldiğini iddia etti.  Tüm bu icatlar yemek sektöründe yeni bir sofra devrimi mi başlıyor sorusunu da gündeme taşıdı. Bu sorunun yanıtı şimdilik net değil. Ancak geleneksel sofra düzenleri ve ekipmanların bilimin radarına girmiş olması bir devrimin çok uzakta olmadığının ipuçları olarak değerlendirilebilir 

Tamamını Oku
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Türkiye kuru meyvelerin ihraç fiyatlarında da belirleyici olacak

Dünya Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’ne misafir konuşmacı olarak katılan ünlü kalp doktoru Mehmet Öz, kongre tarihine geçen bir konuşma gerçekleştirdi.

Published

on

By

Türkiye üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı da, dünya genelinde fiyatların oluşmasında da belirleyici ülke olmak için harekete geçti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Dünya Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’nde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin kuru meyveler ve fındık sektörlerinde dünyanın en önemli üretici ve ihracatçı ülkesi olduğunu, bu gücümüzün böylesi uluslararası platformlarda dile getirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kuru meyve sektöründe fiyat istikrarının sağlanması için geçtiğimiz yıllarda alım yaptığını hatırlatan Pakdemirli, TMO’nun kuru meyve alımı yapması konusunda çalışmaların yapıldığını, sürdürülebilir bir üretim ve ticaretin sağlanması için gerekli adımları atmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Öz: “Kendinizi seviyorsanız kuru meyve tüketin”

Dünya Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’ne misafir konuşmacı olarak katılan ünlü kalp doktoru Mehmet Öz, kongre tarihine geçen bir konuşma gerçekleştirdi.

Sağlıklı bir yaşam için insanın kendisi sevmesi ve kendine iyi bakması, egzersiz yapması, yeterli uyuması ve işlenmiş gıdalardan uzak durması gerektiğini ifade eden Dr. Öz, katılımcılara sağlıklı kuru meyveler tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Ünlü Doktor Mehmet Öz, 21. yüzyıl insanının yaşlanmayı geciktirmek istediğini ve 100 yaşın üzerinde yaşamak istediğini, gıda tüketiminde tercihini buna göre yaptığını dile getirdi. Kuru meyvelerin faydalarını anlatan Öz, “Kuru meyve şeker muhteviyatını dengeliyor, kuru yemiş diyetleri obeziteyi minimize edebiliyor, kolestorole iyi geliyor, kemik gelişimlerinde çok faydalı, kuru meyveyi doğru zaman planlayıp tüketirsen zayıflarsın, kalori değeri tatmin duygusu daha az yiyerek zayıflamış oluyorsun. Ben yaşlı değilim ve de yaşlanmak istemiyorum diyor bu yüzyılın tüketicileri daha uzun yaşamak için neler yiyoruz diye bakıyor insanlar. Kayası, kuru üzüm, incir burada öne çıkıyor. Kuru meyveler ve Tabiki sürdürülebilirlik çok önemli” şeklinde konuştu.

Kuru meyve üreticilerine ve ihracatçılarına da tavsiyelerde bulunan Doktor Öz, sözlerini şöyle tamamladı; “Kuru meyve tanıtımlarımızı duygularımızı da katarak anlatıp tanıtmak tüketimi arttırmalıyız. İnsanlar insan sağlığına uygun, ilaç kalıntısız temiz ürünler yemek yiyorlar ve etiketlerine bakıyorlar. Sosyal medya ile insanları tüketim toplumu haline getirmeliyiz. Üretim yaparken, yaşadığımız dünyayı da temiz tutmamız gerektiğini unutmamalıyız”

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, dünya genelinde kuru meyve ve kabuklu meyvelerin kaderinin belirlendiği en üst istişare organı olan Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (International Nut and Dried Fruit Council-INC)’nde Türkiye’nin Tarım ve Orman Bakanı düzeyinde temsil edilmesinin sektöre büyük güç verdiğini kaydetti.

Alivre satışın önüne geçmeliyiz

Türkiye’nin kuru meyve üretim ve ihracatındaki dünya liderliğini, fiyat politikalarının belirlenmesinde de göstermesi için çaba gösterdiklerini anlatan Celep, “Türkiye’ye yıllık ortalama 1 milyar dolar döviz kazandıran çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirden daha fazla döviz kazanmamız için alivre satışların önüne geçmemiz gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin ve TMO’nun oyun kuruculuğu ile bu sorunun üstesinden geleceğiz. 2017-18 sezonunda TMO 5 bin ton kuru üzüm alarak Türk üzüm üreticisinin ürününün 4 liradan 6-7 TL bandına taşınmasını sağladı, ülkemiz 100 milyon dolar daha fazla döviz elde etti. Bizim görevimiz ithalatçıların daha ucuza Türk üzümünü almasına aracılık etmek yerine Türk üreticisinin ürününün katma değerli ihracatına aracılık etmek” diye konuştu.

Dünya Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’nde Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bilge Göksan, kuru incir ile ilgili sunum yaparken, EİB üyesi Usta gıda firması temsilcisi Miray Usta Olutbay da kuru kayısı ile ilgili bir konuşma yaptı. Dünyada faaliyet gösteren birliklerin temsilcilerinin bir araya geldiği Inter Global Board Meeting toplantısında da EİB’den Ece Tırkaz EİB’nin çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Kuru ve kabuklu meyvelerin kaderinin belirlendiği INC Kongresi’ne Türkiye’den Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep ve 120 sektör temsilcisi katıldı.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından yürütülen Turkish Dried Fruits isimli URGE Projesi katılımcısı 8 firma ilk pazarlama faaliyetini INC Kongresi kapsamında ABD’ye gerçekleştirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin, Türkiye Tanıtım Grubu işbirliğinde hayata geçirdiği, “Organik Sektörünün Tanıtımı, Tanınırlığının ve Güvenirliğinin Arttırılması Projesi”de INC Kongresi’nde açılan stant ile tanıtıldı.

Türk kuru meyvelerinin daha katma değerli şekilde değerlendirilmesi için Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal ve TMO yetkilileri ile Ege İhracatçı Birlikleri’nde sektör paydaşlarının bir araya gelmesi konusunda da mutabakata varıldı.

Tamamını Oku

Haberler

CEBİNİZDEKİ MUTFAK

Ünlü şeflerin önerilerinden geleneksel yemeklere, deniz ürünlerinden vegan tariflere kadar her şey artık parmaklarınızın ucunda. Yemek yapmak sizin için bir hobiyse buyrun.

Published

on

THYME: A KITCHEN TIMER FOR YOUR CULINARY ARTS

Son derece basit bir uygulama olmasına rağmen mutfakta birçok işi aynı anda yapmaya çalışan şefler için kurtarıcı görevi görebilir. Fırındaki yemeği, ocaktaki sosu ya da tavadaki tavuğu aynı anda çıkarmanız gerekiyorsa, zamanla yarışmak her şeyden önce gelecektir. İster bir restoranda çalışıyor olun, isterseniz de amatör bir yemek blogger’ı, bu uygulama yemeklerin pişme sürelerini kontrol etme işini sizden alacak ve yeteneklerinizi geliştirebilmeniz için önemli bir fırsat verecek. Kolay ara yüzü sayesinde artık mutfakta dört dönmeyip sadece hatırlatmaları dinleyerek daha yaratıcı tabaklar hazırlayabilirsiniz.

TOP CHEF UNIVERSITY TO-GO

İyi bir şef olmak için pratik yapmanız şart. Ancak önünüze çıkan her tarifi de ilk seferinde kolaylıkla uygulayamayabilirsiniz. Bunun için deneyimli isimlerden alacağınız küçük tüyolara da ihtiyacınız olacaktır. Gastronomi eğitimi almasanız bile “Top Chef University” size bu anlamda ciddi bir katkı sağlayacak. 11 ünlü şefin hazırladığı uygulamayı yüklediğiniz anca 28 eğitim videosuyla karşılaşacaksınız. Ama uygulama bu kadarla sınırlı değil. 20 ayrı kurs programı ve 200’den fazla kişisel ders videosu da bulunuyor. Hatta dilerseniz sadece tek bir şefin videolarını takip edebilir ya da kendinize özel bir mutfak seçip sadece o konuda eğitim alabilirsiniz. Uygulamada aynı zamanda kendinizi sınamanız için de 20’den fazla test bulunuyor.

SEAFOOD WATCH

Özellikle deniz ürünleri konusunda uzmanlaşmak isteyen amatör şefler için inanılmaz bir uygulamayla karşı karşıyasınız. Zira iddia ediyoruz, böylesine geniş bir bilgi arşivini bu kadar kompakt bir formatla sunan bir uygulama daha görmediniz. Yıllarını denizde geçirmiş bir balıkçıdan öğrenecekleriniz bile bu uygulama yanında hafif kalır, çünkü uygulama dünyanın büyük bir bölümündeki deniz canlılarının haritasını çıkarıyor adeta. Sekiz ayrı bölgede bulunabilen bir ahtapotla ilgili detaylı bilgiyi başka nereden alabilirsiniz ki? Bunları kullanıp kullanmamak sizin seçiminiz. Ancak iyi bir şefin de özellikle deniz canlıları konusunda ciddi bir bilgi birikimine ihtiyacı olduğu kesin. Arama yapmak istediğiniz lokasyonu seçip, bu bölgedeki denizlerin envanterini çıkarabilir ya da bölgedeki deniz ürünleri satan market, hal ya da restoranı kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Uygulamanın artısı, deniz ürünlerinin yanı sıra sushi türleri hakkında da bilgi sahibi olabilmeniz; eksisi ise Türkiye denizleriyle ilgili henüz bilgi olmaması.

KITCHEN STORIES

İnternette her gün binlerce yeni tarif bulabilir, yeni mutfaklar keşfedebilirsiniz. “Kitchen Stories”i rakiplerinden ayıran en önemli özellik ise her hafta güncellenen tarif arşivinin muhteşem fotoğraflarla çekici hale getirmesi. Ücretsiz olması, kolay kullanımı, tarifleri detaylı bir şekilde izleyebileceğiniz videoları da cabası. Milyonlarca kullanıcısının olmasını ise “Herkes yemek yapabilir!” mottosuna bağlamak mümkün. En zorlu tarifleri bile öylesine yalın ve samimi bir dille anlatıyor ki “yapamam” deyip es geçmek mümkün değil. Videoları izlerken mutfakta bir yandan uygulamaya geçeceğinize eminiz. Kullanıcıları açısından en zevkli yanlarından biri de tematik paketleri. Örneğin sadece makarna tarifleri üzerine bir arama yapmak istiyor ya da sadece vegan yemekleri konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız, uygulama size bu konuda muhteşem bir fırsat sunuyor.

RECIPES & FOOD CAMERA SNAPDISH

Uygulamanın şu an iki milyona yakın kullanıcısının olması boşuna değil, çünkü arşivinde tam tamına 14 milyon enfes tarif bulunuyor. Ancak uygulamanın listemizde yer alıyor olmasının başka bir nedeni var. “SnapDish”in en önemli özelliği yemeklerinizi fotoğraflarken daha estetik görüntüler elde etmenizi sağlaması. Eğer amatör de olsa bir blog ya da yemek kitabı hazırlıyorsanız bunun için basit bir fotoğraf uygulaması yeterli olmayabiliyor. Zira birçok doğa fotoğrafını bir küçük dokunuşla yüzlerce beğeni alacak bir kareye dönüştürmek mümkünken, bir yemek fotoğrafı için işler bu kadar da basit olmuyor. Eğer yemek kitabınızı daha yeni tasarlamaya başladıysanız, diğer örnekleri inceleyerek zihninizde yeni bir pencere de açmak mümkün.

Tamamını Oku